Na placu budowy nierzadko niezbędne jest korzystanie z rusztowania. Koszty związane z pracami obejmującymi zarówno montaż i demontaż konstrukcji jak również czas pracy rusztowania należy wkalkulować w koszty. Jak zatem w programie BIMestiMate rozliczyć koszty rusztowania?
Otóż, montaż i demontaż rusztowania na placu budowy może być wyliczany na podstawie norm katalogowych zastosowanych w szczegółowych pozycjach kosztorysowych.
Rusztowania znajdują się m.in. w rozdziale 16 katalogu KNR 202. Po podświetleniu wybranej podstawy katalogowej z prawej strony okna Przeglądanie katalogów widoczne są przypisane do niej nakłady rzeczowe (Robocizna, Materiały, Sprzęt). Zakres prac uwzględnionych w danej podstawie katalogowej wyszczególniony jest w opisie robót i obejmuje on szereg czynności związanych z zamontowaniem i zdemontowaniem rusztowania.
Rozliczenie czasu pracy rusztowania w BIMestiMate
Do rozliczenia czasu oraz kosztu pracy rusztowania w kosztorysie można wykorzystać pozycję Rusztowanie. W celu wstawienia lub dodania pozycji Rusztowanie należy rozwinąć menu i wybrać odpowiednio (pozycja Rusztowanie dodaje się na końcu kosztorysu) lub (pozycja Rusztowanie wstawia się przed aktywny wiersz).
W nowo utworzonej pozycji Rusztowanie należy wybrać podstawę katalogową oraz rodzaj rusztowania z bazy sprzętu.
Następnie należy przejść do zakładki RMS i uzupełnić nakłady dla pozycji rusztowanie. Współczynniki S, W i P można przyjąć z tablic dostępnych po użyciu ikon w pasku narzędzi zakładki RMS pozycji Rusztowanie.
Ilość r-g dla prac wykonywanych z rusztowań można uzupełnić na dwa sposoby:
- wpisując wartość w kolumnie Ilość oraz
- poprzez zaznaczenie pozycji szczegółowych w zakładce Przedmiar.
Podsumowując, prawidłowo skalkulowany koszt wynajmu rusztowania powinien zawierać dwie pozycje:
- pozycję szczegółową, która pozwoli wyliczyć kwotę montażu i demontażu (np. KNR 202/1605/1)
oraz
- pozycję obejmującą czas pracy rusztowania (np. KNR 202/16).