W programie BIMestiMate możemy stworzyć harmonogram prac na podstawie sporządzonego kosztorysu. W tym celu należy otworzyć gotowy kosztorys, przejść do zakładki Harmonogram i nacisnąć ikonę Generuj harmonogram. Następnie w oknie Konfiguracja ustawić parametry dla naszego harmonogramu. Można wybrać:
- generowanie harmonogramu dla pozycji lub elementu,
- liczbę godzin w dniówce, ilość pracowników, liczbę dni roboczych,
- parametr wiodący.
Zaznaczenie opcji Zapisz w konfiguracji pozwala na zapisanie ustawień w konfiguracji programu.
Po zatwierdzeniu przyciskiem Generuj tworzy się harmonogram. Mamy do wyboru dwa widoki: Zadania (wyświetla listę pozycji / elementów / grup / rozdziałów) oraz Plan (wyświetla harmonogram w formie graficznej).
W widoku Zadania możemy edytować pozycje harmonogramu poprzez zmianę nazwy, ilości pracowników, roboczogodzin czy dni pracy. Na tym etapie istnieje także możliwość wstawienia nowej grupy, elementu i pozycji, a także blokowania, ukrywania i ustawiania kolorów.
Uwaga: zmiany wprowadzone w harmonogramie nie przenoszą się do kosztorysu!
Aby przywrócić pierwotne ilości r-g i m-g należy użyć przycisku Przywróć z kosztorysu. W razie potrzeby możemy ponownie przejść do okna Konfiguracja poprzez kliknięcie w przycisk Ustawienia.
Pozycje harmonogramu mogą być przesuwane w górę i w dół , a także o poziom wyżej lub niżej za pomocą strzałek.
Parametr wiodący, czyli ilość r-g lub m-g, z których liczona jest ilość dni roboczych w harmonogramie, wyświetlany jest w widoku Zadania pogrubioną czcionką. Możemy go zmienić poprzez dwukrotne kliknięcie na liczbę w tabeli „r-g / prac.” lub „m-g / sprz.”. Na czerwono natomiast wyróżnione są wartości, które były edytowane przez użytkownika.
Przechodząc do widoku Plan pojawia się harmonogram w formie graficznej. W tym widoku możemy ustawić m.in. datę rozpoczęcia realizacji zadania, znacznik początkowy i znacznik końcowy. Znaczniki warto zdefiniować, gdy mamy ustalone ramy czasowe dla wykonania zadania, ponieważ przy użyciu ikony możemy przeliczać harmonogram wg znaczników. Datę rozpoczęcia dla poszczególnych pozycji w harmonogramie można zmienić w kolumnie „Data rozp.” lub przeciągając prostokąty po prawej stronie okna programu.
W widoku Plan możemy tworzyć i edytować powiązania między poszczególnymi pozycjami harmonogramu. Przyciskiem Ścieżka krytyczna włączamy pokazywanie ścieżki krytycznej naszego harmonogramu.
Przechodząc do zakładki Zadania pokazuje się tabela z możliwością edycji poszczególnych pozycji zaznaczonych w widoku Plan.
W zakładce Wartości można przejrzeć rozkład kosztów realizacji zadania w harmonogramie.
Aby wydrukować harmonogram należy przejść do Konfiguracji wydruku i zaznaczyć pozycje dotyczące harmonogramu. Dla formuły UPZP znajdują się one w Raportach dodatkowych.