Opis funkcjonalności
Po naciśnięciu ikony programu rozwija się Menu główne zawierające m.in. tematy pomocy, informacje dotyczące klucza zabezpieczającego czy aktualizacji. W prawym dolnym rogu okna znajduje się Konfiguracja, w której można dokonać zmiany ustawień dotyczących lokalizacji plików oraz opcji dodatkowych.

Zabezpieczenie programu
PDF Kosztorys jest zabezpieczony kluczem sprzętowym USB KMM, który jest niezbędny podczas instalacji
oraz pracy w programie.
Po zainstalowaniu programu należy zaktualizować klucz sprzętowy z czasowego na bezterminowy. W tym celu należy wygenerować formularz do aktualizacji klucza sprzętowego, uzupełnić i wysłać przez Internet. Otrzymane zwrotnie trzy KODY należy wpisać w odpowiednie okna i zapisać. Program wówczas będzie pracował w trybie bezterminowym.


Konwersja krok po kroku
Opis ikon pojawiających się w kolejnych krokach konwersji:



Krok 1
- Wczytywanie pliku PDF z przedmiarem
Za pomocą ikony Otwórz należy wskazać plik z danymi do konwersji.

- Wybór danych do konwersji
Po otwarciu pliku należy wskazać, z których stron dokumentu *.pdf mają być przenoszone dane do programu PDF Kosztorys, np. należy pominąć stronę tytułową, zestawienia, inne dane, które nie są przedmiarem.

- Wybór szablonu lub utworzenie szablonu własnego
Po zaznaczeniu zakresu stron należy wybrać odpowiedni szablon, tak aby najlepiej odwzorowywał
wydruk przedmiaru z dokumentu pdf.
W programie PDF Kosztorys przygotowano zbiór szablonów, które powstały na podstawie wydruków
wykonywanych z funkcjonujących, popularnych programów kosztorysowych (Zuzia®, NormaPro®, Norma®, Rodos, Edbud, Winbud, Seko). W przypadku konwersji pliku pdf pochodzącego z innego programu Użytkownik może stworzyć własny szablon.

Krok 2
Po wybraniu szablonu lub utworzeniu szablonu własnego następuje konwersja pliku.

Krok 3
Otrzymany plik wynikowy można zapisać w formacie .xls lub .xml, a następnie otworzyć lub importować
w większości programów kosztorysowych.


Użytkownicy programu BIMestiMate/Zuzia mogą wykonać konwersję przedmiaru bezpośrednio spod programu poprzez wykorzystanie funkcjonalności , znajdującej się w menu głównym BIMestiMate.
