Jak działa PDF Kosztorys

Opis funkcjonalności

Po naciśnięciu ikony programu rozwija się Menu główne zawierające m.in. tematy pomocy, informacje dotyczące klucza zabezpieczającego czy aktualizacji. W prawym dolnym rogu okna znajduje się Konfiguracja, w której można dokonać zmiany ustawień takich jak: otwieranie lub zapisywanie plików oraz opcje dodatkowe.

jak działa pdf 1

Zabezpieczenie programu

PDF Kosztorys jest zabezpieczony kluczem sprzętowym USB KMM, który jest niezbędny podczas instalacji oraz pracy w programie.

Po zainstalowaniu programu należy zaktualizować klucz sprzętowy z czasowego na bezterminowy. W tym celu należy wygenerować Formularz do aktualizacji klucza sprzętowego, uzupełnić i Wysłać przez Internet. Otrzymane zwrotnie trzy KODY należy wpisać w odpowiednie okna i Zapisać. Program wówczas będzie pracował w trybie bezterminowym.

jak działa pdf 2
jak działa pdf 3

Konwersja krok po kroku

Opis ikon pojawiających się w kolejnych krokach konwersji:
jak działa pdf 4
jak działa pdf 5
jak działa pdf 6

Krok 1

 1. Wczytywanie pliku PDF z przedmiarem
  Za pomocą ikony Otwórz należywskazać plik z danymi do konwersji.
jak działa pdf 7
 1. Wybór danych do konwersji
  Po otwarciu pliku należy wskazać, z których stron dokumentu *.pdf mają być przenoszone dane do programu PDF Kosztorys, np. należy pominąć stronę tytułową, zestawienia, inne dane, które nie są przedmiarem.
jak działa pdf 8
 1. Wybór szablonu lub utworzenie szablonu własnego
  Po zaznaczeniu zakresu stron należy wybrać odpowiedni szablon, tak aby najlepiej odwzorowywał wydruk przedmiaru z dokumentu pdf.
  W programie PDF Kosztorys przygotowano zbiór szablonów, które powstały na podstawie wydruków wykonywanych z funkcjonujących, popularnych programów kosztorysowych (Zuzia®, NormaPro®, Norma®, Rodos, Edbud, Winbud, Seko). W przypadku konwersji pliku pdf pochodzącego z innego programu Użytkownik może stworzyć własny szablon.
jak działa pdf 9

Krok 2

Po wybraniu szablonu lub utworzeniu szablonu własnego następuje konwersja pliku.

jak działa pdf 10

Krok 3

Otrzymany plik wynikowy można zapisać w formacie .xls lub .xml, a następnie otworzyć lub importować w większości programów kosztorysowych.

jak działa pdf 11
jak działa pdf 12

Użytkownicy programu BIMestiMate/Zuzia mogą wykonać konwersję przedmiaru bezpośrednio spod programu poprzez wykorzystanie funkcjonalności pdf, znajdującej się w menu głównym BIMestiMate.

jak działa pdf 13