Opis ikon znajdujących się w zakładce Przedmiar.
Wstawienie pustego wiersza przedmiarowego
Wstawienie komentarza do przedmiaru
Grupowanie zaznaczonych wierszy przedmiarowych
Usuwanie zaznaczonego wyliczenia przedmiarowego
Blokowanie/odblokowanie wiersza przedmiarowego
Kopiowanie, Wycinanie i Wklejanie wiersza przedmiarowego
Wstawienie do przedmiaru zmiennej globalnej
Wstawienie przedmiaru z innych pozycji
Wyświetlenie listy pozycji, w których zdefiniowano odwołanie do przedmiaru bieżącej pozycji
Przesuwanie bieżącego wiersza przedmiarowego w górę lub w dół
Umożliwia uwzględnienie w przedmiarze ilości robót z pozycji zablokowanych
Funkcjonalność Odwołania służy do wyliczania ilości robót w pozycjach z wykorzystaniem przedmiarów wykonanych wcześniej w pozycjach już istniejących. Jest to odwołanie do ilości robót w pozycji przedmiarowej, a nie do liczby. Jeżeli ilość robót (przedmiar) w pozycji, do której utworzono odwołanie się zmieni, to zmieni się ona również w pozycji, w której zdefiniowano odwołanie. Można je utworzyć z zakładce Przedmiar w dwojaki sposób.
Po pierwsze, ręcznie wpisać odwołanie do wartości przedmiaru z innej pozycji poprzez użycie skrótu poz[Lp. pozycji].
Drugi sposób polega na skorzystaniu z opcji Wstaw przedmiar z innych pozycji. W tym celu należy wybrać ikonę Wstaw przedmiar z innych pozycji, znajdującą się na pasku ikon w zakładce Przedmiar (opis powyżej).
Opis ikon znajdujących się w zakładce Wstaw przedmiar z innych pozycji.
Struktura | Rozwijanie i zwijanie wierszy w drzewku |
Pokaż | Pokazuje tylko bieżącą pozycję złożoną lub element scalony Pokazuje pozycje składowe pozycji złożonej lub elementu scalonego |
Przenoś | Ilości robót przenoszone są jako wartości lub odwołania Przedmiary przenoszone są z opisami pozycji |
Przenoś jako | Ilości robót z zaznaczonych pozycji są przenoszone jako ich suma lub iloczyn lub też każde do osobnych wierszy przedmiarowych |
Należy zaznaczyć jedną lub kilka pozycji, z których wartości ilości robót mają być przeniesione oraz dokonać wyboru czy ilości te mają być przeniesione jako odwołanie czy jako wartość. Jeśli przenoszone są więcej niż jedna pozycja, wówczas należy zaznaczyć czy wartości mają być sumowane czy przemnażane przez siebie. Można też wybrać opcję przeniesienia wartości/odwołań do osobnych wierszy.
Na prezentowanym przykładzie, ilości przedmiarowe w pozycji Lp. 8 wyliczone zostały na postawie wartości z pozycji 5 (która jest składową pozycji złożonej), pozycji 6 oraz pozycji 7 (która została zablokowana).
Funkcjonalność Odwołania – aktywne przedmiary z pozycji zablokowanych jest zaznaczona w przedmiarze, zatem program uwzględnia w obliczeniach wartości przedmiarowe z pozycji zablokowanych. Funkcjonalność tę można odznaczyć, wówczas program pokaże błąd i zapyta czy zamienić odwołania do nieaktywnych pozycji na ilość.
Funkcjonalność Odwołania – aktywne przedmiary z pozycji zablokowanych jest automatycznie zaznaczona w Konfiguracji programu. Można ją odznaczyć albo jednorazowo dla danego kosztorysu (w zakładce Przedmiar) albo zmieniając ustawienia w konfiguracji programu dla każdego nowotworzonego pliku kosztorysowego.
Nie mniej jednak, program zapamiętuje ustawienie tej funkcjonalności dla bieżącego kosztorysu i nie powoduje zamiany w przypadku otwarcia danego pliku w programie o odmiennych ustawieniach (np. na innym stanowisku).
Inne funkcjonalności przedmiarowe.
W programie, w oknie tworzenia odwołań przedmiarowych została stworzona możliwość zdefiniowania wartości Mnożnika za pomocą wyrażenia.
W oknie tworzenia odwołań przedmiarowych wprowadzono również filtrowanie widoku listy pozycji oraz filtrowanie po kolorze.