Jeżeli w wycenie kosztorysowej zaistnieje potrzeba uwzględnienia wartości, która nie jest kalkulowana w tradycyjny sposób jako wynik obliczania wartości nakładów rzeczowych w pozycji szczegółowej lub uproszczonej, można do tego celu użyć opcji Dodatki.
- Definiowanie dodatków odbywa się w zakładce Definiuj kosztorys > RMS. Po włączeniu panelu Dodatki można zdefiniować dodatki nadając im nazwę oraz przypisując wartość w formie liczby lub wyrażenia.
- Dodatki mogą być definiowane na każdym poziomie kosztorysu – w pozycji, elemencie, grupie, rozdziale i całym kosztorysie.
- Litera D w kolumnie Info na liście pozycji kosztorysowych oznacza, że w danym wierszu został zdefiniowany dodatek.
- W zakładce RMS dla każdego z tych poziomów, po naciśnięciu przycisku otwiera się panel, w którym można zdefiniować opisy i wartości dodatków.
- Dodatki można zdefiniować w formie odwołań – szerzej omówione: Dodatki – odwołania do wartości innych pozycji
Dodatki na wydruku
Na wydruku kosztorysu pełnego dodatki mogą zostać pokazane w podsumowaniach jako zbiorcza wartość dla pozycji, elementu, grupy, rozdziału i kosztorysu. Na wydruku uproszczonym kosztorysu zbiorcza wartość dodatków widoczna jest na wszystkich w/w poziomach oprócz pozycji.
Po zaznaczeniu opcji „Szczegółowe dodatki w podsumowaniach” wartość zbiorcza dodatków na danym poziomie zostanie zastąpiona listą zdefiniowanych dodatków wraz z ich wartościami.
Raport Dodatki pozwoli na zbiorcze wydrukowanie wszystkich zdefiniowanych w kosztorysie dodatków na poziomach, na których zostały one zdefiniowane.